Kraljica atletika kot športna disciplina že nekaj časa stopica na mestu in celo nazaduje v primerjavi z drugimi športi v boju za priljubljenost med gledalci in v boju za sponzorje. V slovenskem prostoru so ljubitelji atletike le enkrat na leto deležni res vrhunskega dogodka. Že desetletje in več je velenjski miting edini dogodek, kjer lahko vidimo najboljše slovenske atletinje in atlete ter še nekaj svetovnih zvezd, ki vsako leto pridejo v Šaleško dolino. Škoda, da nimamo vsaj dva ali tri večje mitinge – zagotovo bi moral biti v Ljubljani in morda še v Kopru. Miting v Velenju podpirata tudi mestna občina in župan Bojan Kontič. "V Velenju cenimo in podpiramo take prireditve že od nekdaj in si prizadevamo, da zagotavljamo najboljše pogoje za njihovo izvedbo. Miting je mednarodno prepoznaven in se lahko pohvali z odličnimi rekordi, odlično organizacijo in športnim občinstvom. Vsako leto si miting ogleda več kot 2000 ljudi, kar pomeni, da je to najbolj množično obiskana atletska prireditev v Sloveniji, in ponosen sem, da je ta dogodek prav v Velenju," je povedal Kontič.
Kljub vsemu je treba organizatorje velenjskega mitinga pohvaliti, da jim vsako leto uspe zbrati dovolj denarja (proračun mitinga je okoli 100.000 evrov), da privabijo tudi nekaj res velikih imen svetovne atletike. Tudi letos bodo nastopili tekmovalci iz več kot 25 držav s petih celin.
MAJEWSKI/PERKOVIĆ
Letos bosta prvi zvezdi mitinga oba metalca – dvakratni olimpijski prvak (Peking 2008 in London 2012) v suvanju krogle Poljak Tomasz Majewski, ki bo imel solidno konkurenco. Z njim se bodo v boj spustili Hrvat Stipe Žunić, reprezentant BiH Hamza Alić ter mladi Romun Andrei Marius Gag, ki je letos kroglo zalučal že 20,69 metra. Od Slovencev bo nastopil še ne 20-letni Blaž Zupančič, ki je največji up v tej disciplini v Sloveniji in morda celo pravi naslednik »diva« iz Oplotnice Mira Vodovnika.
V metu diska bo nastopila Zagrebčanka Sandra Perković, morda najboljša metalka diska vseh časov, ki v zadnjih letih ne pozna poraza. Veselila se je naslova olimpijske zmagovalke v Londonu ter naslova svetovne in evropske prvakinje, v tej sezoni pa je že po polovici mitingov diamantne lige zmagala v svoji disciplini, saj še ni stopila z najvišje stopničke. Bomo videli, kaj lahko v močni konkurenci naredi mlada, 18-letna, Zavrčanka Veronika Domijan, ki ji je Sandra velika vzornica. Sandri sicer še nekaj manjka do svetovnega rekorda (Gabriele Reinsch iz Nemške demokratične republike je leta 1988 vrgla disk kar 76,80 metra, nad rekordi iz tega obdobja je sicer velika senca morebitnega dopinga), saj je orodje lani zalučala 71,08 metra), toda Hrvatica ima šele 25 let in čez tri ali štiri leta bo lahko razmišljala tudi o najdaljši znamki na svetu.
LETEČA DEKLETA
Zagotovo bo na mitingu najbolj kvalitetno tekmovanje v ženskem skoku v daljino. Nastopilo bo kar šest tekmovalk, ki so letos že preskočile 650 centimetrov, kar je meja, ki loči dobre od zelo dobrih. Poleg povratnice po lažji poškodbi Ivane Španović bodo v Velenju skakale in lovile normo za svetovno prvenstvo v Pekingu (670 cm) Rusinja Olga Kučerenko, Slovakinja Jana Veldakova, Čehinja Jana Koresova, Brazilka Elaine Martins in Nemka Lisa Steinkamp. Počasi, a zanesljivo se na prava pota vrača slovenska rekorderka Nina Kolarič, ki predvsem potrebuje tekme, močne tekme, in velenjska konkurenca bo pravšnja za njo, da se izkaže, če je le ne bo zdelala trema, kajti Nina bo na veliko sceno stopila spet po dolgem času.
NAŠA PRVA
Prva domača zvezdnica tekmovanja je seveda odlična metalka kopja Martina Ratej, lani druga v skupnem seštevku diamantne lige in prva slovenska zmagovalka mitingov na najvišji ravni. Letos je sezono začela odlično, potem pa ji ni šlo vse po načrtih, saj razen v Ostravi ni dosegla tistega, kar je pričakovala. Predvsem daljave niso bile take, kot je upala, čeprav je to do neke mere razumljivo, kajti Martina vseskozi trenira na polno, saj je njen prvi cilj svetovno prvenstvo v Pekingu. Martina bo skušala na domačem mitingu vnovič premagati odlično Rusinjo Marijo Abakumovo, srebrno z olimpijskih iger v Pekingu in svetovno prvakinjo iz Daeguja. V boj za zmago se lahko vmeša tudi Ukrajinka Hana Hacko Fedusova, ki ima osebni rekord krepko prek 67 metrov.
LOV NA NORME
Nastopilo bo še nekaj najboljših naših atletinj in atletov. V ospredju zanimanja bo nastop 19-letnega Luke Janežiča, ki se želi na 400 metrov spustiti pod magično mejo 46 sekund. V njegovi disciplini ga čaka močan izzivalec, evropski prvak, Čeh Pavel Maslak. Luka se tekme izjemno veseli: "Po navadi tečem tako rekoč sam, v tako močni konkurenci pa letos še nisem tekmoval. Tekme se zelo veselim in nanjo odhajam sproščen, saj sem letos že veliko dosegel in se mi ni treba obremenjevati z rezultatom." Maslak je 24-letni češki rekorder, čigar paradni disciplini sta 200 metrov in 400 metrov. Maslak je prvi Čeh, ki je 400 metrov pretekel pod 45 sekundami na prostem in pod 46 sekundami v dvorani. Maslak je aktualni svetovni dvoranski prvak (Sopot 2014), nekdanji evropski prvak (Helsinki 2012) in dvakratni evropski dvoranski prvak (Göteborg 2013, Praga 2015). V teku na 800 metrov se želi izkazati Žan Rudolf, ki je napovedoval celo lov na državni rekord (1:46,79), ki ga je pred tremi leti postavil ravno v Velenju. Konkurenca bo prava za hiter tek, saj bo v pestri mednarodni zasedbi ogorčen boj za zmago povsem do konca, najboljši prijavljen rezultat pa ima Kenijec Edward Kembio Kibet. Toda tu so vsaj še Amel Tuka iz BiH, Slovak Jozef Repčik, Alžirec Haled Benmahdi ter Kubanec Andy Gonzales. Zelo zanimiv bo tudi ženski skok s palico, v katerem pričakujemo, da se bo Tina Šutej končno zbudila in začela skakati, tako kot zna. Motiva bo imela dovolj, od norme za SP v Pekingu do tekmic – Čehinje Jiřine Ptačnikove (evropske prvakinje iz Helsinkov), Švicarke Nicole Büchler, ki je lani dosegla zelo dober osebni rekord 4,67 metra. Potem pa sta tu še dve ženski disciplini. Na 3000 metrov z zaprekami od Maruše Mišmaš še ne pričakujemo rekordnih tekov, saj je komaj dobro okrevala po hudem zvinu gležnja, na 200 metrov pa bosta obe naši najboljši sprinterki, Sabina Veit in Maja Mihalinec, predvsem lovili normo za Peking (23,20), družbo pa jima bosta delali predvsem zelo hitra Južnoafričanka Justine Palframan (letos že 22,92) in Avstralka Ella Nelson (23,04).
Vsekakor lahko danes v Velenju pričakujemo eksplozijo odlične atletike in videli bomo res največ in najboljše, kar premore slovenska atletika z vidika tekmovalk in tekmovalcev kot tudi z organizacijskega pogleda.
NAJVEČJE ZVEZDE
Marija ABAKUMOVA (Rus/kopje)
Jiřina PTAČNIKOVA (Češ/palica)
Ivana ŠPANOVIĆ (Srb/daljina)
Sandra PERKOVIĆ (Hrv/disk)
Edward KIBET KEMBIO (Ken/800 m)
Pavel MASLAK (Češ/400 m)
Tomasz MAJEWSKI (Pol/krogla)
SLOVENSKI ADUTI
Barbara ŠPILER (kladivo)
Martina RATEJ (kopje)
Tina ŠUTEJ (palica)
Maja MIHALINEC (100/200 m)
Sabina VEIT (200 m)
Nina KOLARIČ (daljina)
Maruša MIŠMAŠ (3000 m zapreke)
Žan RUDOLF (800 m)
Luka JANEŽIČ (400 m)
URNIK
16.15 kladivo (ž)
17.20 kladivo (m)
18.10 disk (m)
19.35 400 m (ž)
19.35 kopje (ž)
19.40 palica (ž)
20.00 100 m (ž)
20.10 3000 m (m)
20.10 daljina (ž)
20.25 krogla (m)
20.35 400 m (m)
20.40 disk (ž)
20.45 3000 m zapreke (ž)
21.10 200 m (ž)
21.25 800 m (m)
21.40 100 m (m)