V nedeljo je Yego na mitingu diamantne lige v Birminghamu že tretjič popravil državni rekord v metu kopja, toda po zelo bizarnem tekmovanju. Uradni rezultati so bili že znani in zmagal naj bi Čeh Vitezslav Vesely z metom 88,18 metra, Yego pa je bil drugi z metom 86,53 metra. Toda po končanem tekmovanju so se iz ekipe nigerijskega metalca kopja pritožili. V zadnjem metu je Yego zalučal kopje preko 90 metrov in uradni merilci so mu izmerili kar 91,39 metra. Vendar je Yego kopje vrgel izven označenega sektorja in sodniki so met razglasili za neveljaven.
Yegov trener je nato zahteval, naj se še enkrat natančno izmeri sektor, kamor naj bi bilo dovoljeno metati kopje. Izkazalo se je, da je bil sektor, ki so ga pred začetkom mitinga zarisali na travi stadiona v Birminghamu, premajhen oziroma ni bil v skladu z veljavnimi merami, ki jih predpisuje mednarodna atletska zveza.
Širina sektorja je bila premajhna in ob ponovni izmeri in zarisu se je izkazalo, da je kopje Juliusa Yega pristalo po pravilih. To je pomenilo tudi, da je Yego dosegel nov afriški, kenijski in osebni rekord ter da je zmagal na mitingu diamantne lige v Birminghamu. Z 91,39 metra je kenijski bojevnik kopje zalučal najdlje po letu 2006, ko je Norvežan Andreas Thorkildsen v Oslu vrgel kopje 91,59 metra.
Julius ima zanimivo zgodbo, ki bi bila lahko podobna Pepelki, če Yego ne bi imel povsem drugačne telesne zgradbe. Rodil se je leta 1989 v mestu Chepton na zahodu Kenije, nad kopjem pa se je navdušil, ko je na spletu gledal posnetke Jana Železnyja in Thorkildsna.
Prvi večji uspeh je dosegel, ko je zmagal na kenijskem mladinskem prvenstvu, potem pa je kmalu postal tudi večkratni članski prvak. Ampak vse to je postal, ne da bi imel pravega trenerja za met kopja, ki ga v Keniji, kjer vzgajajo le tekače in sem ter tja kakšnega sprinterja, sploh niso imeli. Prelomno je bilo šele leto 2011, ko je že bil afriški prvak in ko je prvič presegel kenijski rekord. Pri mednarodni atletski zvezi so mu dali štipendijo, da je šel lahko na polletni trening v Evropo in se tam pripravljal na olimpijske igre v Londonu.
Treniral je seveda v centru Kuortane na Finskem in že aprila 2012 spet dosegel nov kenijski rekord (79,95), s katerim je dosegel tudi normo za OI v Londonu. Osemdeset metrov je prvič presegel julija istega leta, ko je orodje zalučal 81,12 metra. V kvalifikacijah v Londonu je še za 69 centimetrov popravil državni rekord, v finalu pa je malce podlegel pritisku in pristal na dvanajstem mestu. Naslednje leto je na svetovnem prvenstvu v Moskvi napredoval že na četrto mesto, osebni rekord pa je porinil do 85,40 metra. Bil je tudi prvi Kenijec, ki se je uvrstil v finale svetovnega prvenstva v tehničnih disciplinah, lani pa je postal tudi prvi Kenijec, ki je zmagal v tehnični disciplini na igrah Commonwealtha (premagal je olimpijskega prvaka Keshorna Walcotta iz Trinidada in Tobaga).
Letos pa je hrust iz Kenije nadaljeval izjemne rezultate in že trikrat popravil državni rekord – najprej v Ostravi (86,88), potem v Rimu (87,71) in nazadnje v Birminghamu, ko je prvič vrgel preko 90 metrov.
Zagotovo je Yego človek, ki lahko s kopjem doseže nov svetovni rekord (leta 1986 so spremenili tehnične značilnosti kopja – do takrat je najdlje vrgel Nemec Uwe Hohn – 104,80 metra; potem pa še enkrat leta 1991 – do takrat je bil najdaljši Finec Seppo Rätty – 96,96 metra), ki ga ima v lasti Železny (98,48). Čeh je dosegel tudi pet najdaljših metov po novih specifikacijah iz leta 1991, Yego pa je trenutno deveti metalec kopja v novejši zgodovini, v nedeljo pa je dosegel 26. daljavo po letu 1991.
Vsekakor je Julius Yego afriški bojevnik, ki kopje zaluča daleč, zelo daleč. Nekoč, v davnih časih, bi bil zagotovo poglavar kakega plemena, saj bi njegova sulica prebodla kar nekaj antilop za večerjo.