Ena zadnjih fotografij kralja Karla III., na njegovem obrazu je videti žalost in trpljenje Odkrito.si

Razpad monarhije? Veriga sramotnih neresnic

0 06.09.2020 19:02:06

Veliko presenečenje v Monzi, Ferrari pa tone vse nižje

Na dirki svetovnega prvenstva formule 1 v Monzi je presenetljivo slavil Francoz Pierre Gasly (Alpha Tauri). Za prvo zmago v karieri je premagal Španca Carlosa Sainza (McLaren), ki je tudi dosegel najboljšo uvrstitev kariere, dan presenečenj pa je na tretjem mestu dopolnil Kanadčan Lance Stroll (Racing Point).

Vodilni v skupnem seštevku SP Britanec Lewis Hamilton (Mercedes) je moral na desetsekundni kazenski postanek in je dirko končal na sedmem mestu, je pa obdržal skupno vodstvo.

Dirka v Monzi je bila prekinjena za 25 minut zaradi hude nesreče Ferrarijevega dirkača Monačana Charlesa Leclerca, ki je v zavoju Parabolica pri veliki hitrosti zletel s steze in se zaril pod varnostno ogrado, na srečo pa je ostal nepoškodovan.

Če je kakšen ljubitelj formule 1 stavil, da bo na današnji dirki takšen vrstni red, je verjetno kar dobro zaslužil. A Gasly je bil danes na pravem mestu ob pravem času in je v zadnjih krogih hladnokrvno pripeljal do zmage, svojega največjega uspeha v karieri, ter moštvu Alpha Tauri, nekdanjemu Toru Rossu, privozil šele drugo najvišjo stopničko. Prvo je dosegel poznejši štirikratni svetovni prvak Sebastian Vettel leta 2008.

"Ne morem verjeti. Popolnoma nora dirka, neverjetno. Toliko se je dogajalo v zadnjih 18 mesecih, da zdaj ne najdem besed. Moja prva zmaga v formuli 1," je bil po velikem uspehu presrečen in kar malo zmeden Gasly. Na vrhu formule 1 je s francosko zmago tako po dolgih 24 letih nasledil Olivierja Panisa, ki je leta 1996 - - to je tudi leto, ko je Gasly rojen - v Monaku tudi poskrbel za veliko presenečenje.

"Moštvo je toliko naredilo zame. Dali so mi prvo priložnost v formuli 1, z njimi sem dosegel prve stopničke, zdaj prvo zmago. Ne vem, kako bi se jim zahvalil," je še dodal Francoz, ki ima zdaj na 55 dirkah dve uvrstitvi na zmagovalni oder.

A morda bi, če bi bila dirka nekoliko daljša, imela drugega zmagovalca. Sainz je namreč v zadnjih krogih napadal tekmeca na prvem mestu in kazal veliko željo po zmagi, ki bi bila tudi zanj prva v karieri. Nazadnje je bil blizu, a se je moral zadovoljiti z drugim mestom. "Na pol sem zadovoljen, sem drugi, ampak boril sem se za prvo mesto. Nazadnje pa moram biti vendarle vesel. Ves konec tedna sem imel občutek, da sem lahko konkurenčen," je dejal Španec.

Mercedes ne more biti najbolj zadovoljen z dirko, prevlada moštva se je končala, toda navsezadnje zmagovalec petih letošnjih dirk Hamilton tudi ni veliko izgubil. Svetovni prvak ima še vedno 47 točk več od tekmecev, danes pa je bil nazadnje le sedmi, ker je, ko je bil na stezi prvič varnostni avto, prišel do mehanikov, čeprav ne bi smel, ker je dirkalnik Kevina Magnussena oviral vstop v bokse.

Posledica je bila kazenski postanek v boksih in le nekaj točk v SP. Valtteri Bottas je v drugem Mercedesu po težavah na začetku, ko je predrl pnevmatiko, tudi ostal brez boja za stopničke, nazadnje je bil za Britancem Landom Norrisom, ki je bil z drugim McLarnom četrti, na petem mestu.

A vse to ni bilo nič v primerjavi s težavami Ferrarija. Italijanska ekipa, ki jo na naslednji dirki čaka jubilejni 1000. nastop v formuli 1, se je znašla na dnu, od koder se bo očitno le počasi vračala. Danes je slab dan napovedal že Vettel, ki je začel šele s 17. mesta, potem pa po nekaj krogih zaradi težav z zavorami z vožnjo skozi šikano razbil reklamno tablo. Po postanku v boksih so dirkalnik le še porinili v garažo.

Pozneje je sledil še šok, ko je Leclerc na enem najhitrejših delov steze zdrsnil in skoraj brez zaviranja treščil v ogrado. Njegov dirkalnik je bil dodobra razbit, a je Monačan takoj po radijski zvezi sporočil ekipi, da je v redu, pozneje je tudi sam splezal iz bolida. Zaradi posledic nesreče urejanja ograde so dirko prekinili za 25 minut.

Z odstopom pa je danes končal še eden od dirkačev z vrha seštevka, Nizozemec Max Verstappen (Red Bull).

Po osmih dirkah ima Hamilton 164 točk, Bottas 117, Verstappen pa 110. Današnji zmagovalec se je prebil na osmo mesto, zdaj ima 43 točk.

Naslednja dirka bo preizkušnja za VN Toskane v Mugellu naslednji teden.