Zvezdnik Reala in Brazilije se je zlomil pred ...

0 28.01.2018 22:10:43

Španski rokometaši do premierne zmage na evropskih prvenstvih (foto)

Martin Metelko
Španski rokometaši so prvič osvojili naslov evropskih prvakov, potem ko so na današnji finalni tekmi v Zagrebu premagali Švede z 29:23 (12:14). V tekmi za končno tretje mesto so Francozi ugnali Dance z 32:29 (17:14), Slovenci pa so osvojili končno osmo mesto.

* Arena Zagreb, gledalcev 9000, sodnika: Gubica in Milošević (oba Hrvaška).
* Španija: Corrales, Šterbik, Gurbindo 1, Rivera 1, Entrerrios 4, A. Dušebajev 4 (1), Sarmiento 1, Aguinagalde 1, Canellas, Morros de Argila, Arino 4, Guardiola 1, Goni 1, Sole 5 (3), Balaguer 5, Figueras 1.
* Švedska: Palicka, Appelgren, Henningsson 2, Jeppson 1, Darj, Tollbring, Ekberg 4 (1), Wanne 3, Pettersson, Gottfridsson 2, Arnesson 1, Ostlund, Zachrisson 3, Nielsen 5, Nilsson 2.
* Sedemmetrovke: Španija 5 (4), Švedska 2 (1).
* Izključitve: Španija 4, Švedska 6 minut.

Španski rokometaši so se končno znebili uroka finalnih tekem na evropskih prvenstvih. Na dosedanjih štirih finalnih dvobojih na domačih tleh 1996, v Italiji 1998, v Švici 2006 in na Poljskem 2016 so se morali obrisati pod nosom, v svojem petem poskusu pa so vendarle slavili in se prvič v zgodovini povzpeli na rokometni Mont Blanc. Švedi ostajajo pri štirih naslovih evropskih prvakov, ki so jih osvojili na Portugalskem 1994, v Italiji 1998, na Hrvaškem 2000 in na Švedskem 2002.

Skandinavci so sijajno odprli dvoboj v osrednji zagrebški dvorani in si po dvanajstih minutah priigrali tri gole prednosti (7:4). A španski rokometaši so dobro preživeli svojo "malo krizo", dokaj hitro so se pobrali in pet minut kasneje znižali na 6:7. Do konca polčasa so bili Švedi vendarle bili za odtenek boljši od njih, predvsem sijajen pa je bil njihov vratar Mikael Appelgren, ki je v prvih tridesetih minutah zbral kar enajst obramb in je najbolj zaslužen za švedsko vodstvo s 14:12.

Izbranci španskega stratega Jordija Ribere so v drugi polovici tekme vendarle pokazali svoje razvite rokometne mišice. V drugi minuti nadaljevanja so ujeli Švede (14:14), v 39. minuti pa prvič na dvoboju povedli za tri gole (18:15). Njihova obramba z Arpadom Šterbikom na vratih je bila na izjemno visoki ravni, napad raznovrsten in učinkovit, Švedi pa povsem izgubljeni.

Selektor Švedske Kristjan Andresson je že po dvanajstih minutah porabil obe svoji minuti odmora, a njegovi nasveti niso pomagali. Rokometaši s Pirenejskega polotoka so se povsem razleteli na igrišču in v 43. minuti povedli za pet golov (20:15) ter se poigravali s Švedi, ki so v prvih dvajsetih minutah drugega polčasa dosegli le dva gola in zaostali za sedem golov (16:23). Španska veselica se je začela ...

V španski izbrani vrsti sta bila najbolj učinkovita Ferran Sole in David Balaguer, v švedski Jesper Nielsen, vsi so dosegli po pet zadetkov.

Naslednje evropsko prvenstvo bodo čez dve leti prvič v zgodovini priredili v treh evropskih državah. Zaključni turnir bodo gostili švedski Stockholm, Malmö in Göteborg, avstrijska Dunaj in Gradec ter norveški Trondheim, na sklepnem turnirju stare celine pa bo prvič nastopilo 24 reprezentanc.