Od Žuglja do Žaklja: ko zloraba institucij ...

Klavrn zaton Janeza Janše: Hrvat Plenković je ...

Kamera ujela znanega in uglednega slovenskega ...

0 25.02.2024 20:15:22

Po katastrofalnem začetku zdaj že na pragu uresničitve edinega cilja

Martin Metelko
Košarkarji Slovenije so v 2. krogu kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2025 v Kopru premagali Izrael z 88:79 (8:20, 40:37, 65:53).

* Dvorana Bonifika, gledalcev 2740, sodniki: Porsanidis (Grčija), Chueca (Španija), Beniamino (Italija).
* Slovenija: Samar 2, K. Prepelič 21 (3:4), Tobey 20 (4:5), Blažič 7, Kunc 2 (2:2), Hrovat 16 (3:4), Dimec 6 (2:2), Stergar 8, Čebašek 6.
* Izrael: Segev 4, Timor 8 (1:4), Madar 19 (4:6), Menco 7 (1:2), Levi 2, Yaacov 6 (0:1), Ginat 17 (0:2), Zoosman 7, Ziv 9.
* Prosti meti: Slovenija 14:17, Izrael 6:15.
* Met za dve točki: Slovenija 19:33, Izrael 29:38.
* Met za tri točke: Slovenija 12:40 (K. Prepelič 6, Stergar 2, Čebašek 2, Hrovat, Blažič), Izrael 5:32 (Timor, Madar, Ginat, Zoosman, Ziv).
* Skoki: Slovenija 48 (30 + 18), Izrael 33 (24 + 9).
* Osebne napake: Slovenija 22, Izrael 19.
* Pet osebnih: Levi (35.), Blažič (37.).

Slovenska košarkarska reprezentanca je z dvema zmaga v prvem ciklu kvalifikacij naredila velik korak k uvrstitvi na evropsko prvenstvo 2025. V Kopru je po Ukrajini danes ugnala še Izrael z 88:79.

S stoodstotnim izkupičkom v prvi letošnji reprezentančni akciji je Slovenija potrdila kandidaturo za prvo mesto v skupini, glede na sistem tekmovanja pa ji uvrstitev na eurobasket, ki ga bodo gostile Ciper, Finska, Poljska in Latvija, praktično ne more uiti. Iz slovenske skupine, v kateri je še Portugalska, bodo napredovale tri najboljše ekipe.

Slovenska reprezentanca se bo v novembrskem ciklusu dvakrat pomerila s Portugalsko, še prej jo v začetku julija čakajo kvalifikacije za olimpijske igre v Parizu, kvalifikacije za evropsko prvenstvo, ki je na sporedu od 27. avgusta do 14. septembra 2025, pa bo končala čez točno eno leto.

Slovenija je do zmage prišla relativno suvereno, čeprav je katastrofalno odprla tekmo ter v prvih osmih minut in pol zmogla komaj dve točki (2:16). Trojke je do tedaj metala 0:11.

V drugi četrtini je stvari hitro obrnila v pričakovano smer. Dve trojki Leona Strgarja in dva koša Žige Dimca ob osebnih napakah sta začeli napadalni val Slovenije, ki je v 15. minuti že izenačila rezultata (29:29), na odmor pa odšla s tremi točkami prednosti.

Zmagovalec je bil več ali manj znan v tretjem delu igre, ki ga je Slovenija odprla z vodstvom 55:41 in končala s prednostjo 65:53.

Prvi strelec Slovenije je bil znova kapetan Klemen Prepelič. Ukrajini je nasul 30 točk in izenačil svoj strelski rekord v reprezentanci, proti Izraelu pa se je izkazal s 21 točkami (trojke 6:12, 7 podaj). Sledila sta mu Mike Tobey z 20 točkami (met 8:14, 12 skokov) in Gregor Hrovat s 16.

Med odličnim navijaškim vzdušjem v dvorani Bonifika v Kopru in dobri igri Slovenije je v tretji četrtini na svoj račun prišlo do par deset protestnikov oziroma članov Solidarnostnega odbora za svobodno Palestino, ki so z nekaj transparenti in zastavami Palestine poskrbeli za delo varnostnikov. Podporo slednji so pred tekmo izrazili tudi pred dvorano.

Značke: slovenija, izrael