Pravnomočno poražena NKBM: šlo je za tipično ...

Diverzantska akcija: Viole v Ljubljani napadle ...

Afera ogroža von der Leyenovo politično prihodnost, saj poteka v obdobju pred evropskimi volitvami, Odkrito.si

Ursula von der Leyen in primer Pfizergate

matej mohoric 24 mm Ekipa24.si

Matej Mohorič o nedolžni ureznini, ki mu je niso...

5 26.08.2023 15:32:06

Slovenija s povprečno igro do uvodne zmage, 16 Venezuelskih trojk ni bilo usodnih (video)

Fiba
Slovenska reprezentanca je brez naprezanja dosegla prvo zmago na svetovnem prvenstvu. Proti Venezueli ni blestela, a je odigral dovolj zbrano, da je tekmo zanesljivo dobila.

Slovenija je pred polno dvorano v Okinavi, ki je odkrito držala pesti za Luko Dončića in druščino (v njej je bilo tudi približno 20 slovenskih navijačev), upravičila vlogo favorita.

Slovenci tekmeca sicer niso zlomili in zmagali z visoko razliko. A to v tem trenutku niti ni pomembno. Če je strokovno vodstvo dobilo odgovore na zastavljena vprašanja, ki jim bodo v pomoč pri pripravi na naslednje tekme, je bil uvodni dvoboj uspešen. Jasno je, da bo treba izrazito izboljšati branjenje svojega koša. Tokrat je bil tekmec preslab, da bi kaznoval luknjičasto slovensko obrambo, a zahtevnost tekmecev bo vse večja.

doncic 9
Fiba

Slovenija - Venezuela 100:85 (31:33, 56:51, 78:63)
* Dvorana Okinava, gledalcev 6300, sodniki: Zurapović (BiH), Kallio (Kanada), Liszka (Poljska).
* Slovenija: Nikolić 8 (2:2), K. Prepelič 18 (5:7), Tobey 21, Blažič 4, Dimec 2 (0:2), Dragić 2 (2:2), B. Prepelič 5 (1:1), Čebašek 3, Dončić 37 (13:16).
* Venezuela: Vargas 5, Sojo 16 (0:1), Zamora 12, Cubillan 3, Chourio 5, Ruiz 3 (1:1), Graterol 2, Guillent 12 (3:3), Carrera 10 (1:2), Materan 11, Colmenares 6 (2:2).
* Prosti meti: Slovenija 23:30, Venezuela 7:11.
* Met za dve točki: Slovenija 22:28, Venezuela 15:27.
* Met za tri točke: Slovenija 11:28 (Tobey 3, K. Prepelič 3, Dončić 2, Nikolić 2, Čebašek), Venezuela 15:27 (Zamora 4, Sojo 4, Materan 3, Vargas, Guillent, Cubillan, Chourio, Carrera).
* Skoki: Slovenija 39 (27 + 12), Venezuela 23 (13 + 10).
* Osebne napake: Slovenija 20, Venezuela 26.
* Pet osebnih: Colmenares (37.).

Selektor Aleksander Sekulić je v udarno peterko ob Luki Dončiću uvrstil še Alekseja Nikolića na mestu organizatorja igre, krilo Zorana Dragića, visoko krilo Bineta Prepeliča in pod obročem Mika Tobeya. Uvodnih deset minut je minilo v znamenju norih venezuelskih trojk. Do izteka prve četrtine, ko so celo povedli (33:31) so jih slovenski tekmeci dosegli kar devet (!?!), primernega odgovora s slovenske strani pa ni bilo. Dončić s soigralci nikakor ni uspel zlomiti žilavih Južnoameričanov, pa čeprav je pred številnimi navijači v dresu s številko 77 na hrbtu dolgo vztrajal s stoodstotnim metom. Vendar igro 'koš za koš' je bilo treba presekati z boljšo obrambo.

slovenija skupinska
Fiba

V drugi četrtini je venezuelski met od daleč pričakovano nekoliko zastal, zato je tudi prednost Slovencev v nekem trenutku celo postala dvoštevilčna. Čeprav je (zmotno) kazalo, da je to začetek venezuelskega konca, se to ni zgodilo. Ekipi sta ostali skupaj, Slovenija pa je v zaključku prvega polčasa vseeno prišla do rahle prednosti.

slovenija venezuela 2
Fiba

No, povsem ob koncu, neposredno pred sireno, so spet zablesteli Venezuelci. Natančneje njihov branilec Jhornan Zamora, ki je svojo tretjo trojko (in skupaj 12. venezuelsko) dosegel z metom iz svoje polovice igrišča.

Slovenska reprezentanca je po prvih 20 minutah proti Venezueli tako vodila za skromnih pet točk. V oči je bodlo predvsem prejetih 51 točk, kar pomeni, da je bila obramba izjemno slaba.

Pričakovano je prvo ime prve polovice srečanja Luka Dončić, ki se je zaustavil pri 24 točkah, za dve je metal 5:6, za tri 2:4, ob tem je zbral še dva skoka in štiri podaje. Pri Sloveniji mu sledi Mike Tobey z devetimi točkami, šest (dve trojki) jih je dodal Aleksej Nikolić. Na parket niso stopili trije: Žiga Samar, Gregor Glas in Gregor Hrovat.

Pri Venezuelcih je bil najučinkovitejši Garly Sojo z 12 točkami (4 trojke).

V tretji četrtini je Slovenija zlasti na krilih naveze Dončić-Tobey vztrajno povečevala prednost, ki je kmalu spet presegla deset točk (plus 14, 71:57). V igro je vstopil še Hrovat. Slovenska obramba je bila precej boljša, v tretji četrtini so, denimo, Venezuelci dosegli le 12 točk (v prvi četrtini pa kar 33).

Ko se je razlika približala dvajsetim točkam, je bila tekma bolj ali manj odločena. Južnoameričani so sicer še naprej pretirano poskušali z meti za tri točke (skupaj 16:40), Slovenci pa so nekoliko popustili, so pa dočakali stotico. Zadnja četrtina je bila točkovno izenačena. Končni rezultat je bil 100:85.

slovenija venezuela 1
Fiba

Najboljši strelec in igralec tekme je bil na navdušenje gledalcev na tribunah Luka Dončić - v dobrih 30 minutah je dosegel 37 točk (met za dve 9:10, met za tri 2:8), dodal je sedem skokov in šest podaj ter štiri izgubljene in dve ukradeni žogi za skupni indeks 39. Sledijo Tobey (37 točk), Klemen Prepelič (18), Nikolić (8), Bine Prepelič (5), Jaka Blažič (4), Čebašek (3) in Žiga Dimec ter Zoran Dragić (oba 2).

Pri Venezueli so prednjačili Sojo (16), Zamora in Heissler Guillent (oba 12).

Za Slovenijo je bila to 13. zmaga na 23 tekmah na svetovnih prvenstvih. Tudi vsa prejšnja tri je začela z zmago, nazadnje pa je na velikih tekmovanjih uvodno tekmo izgubila 2015 na EuroBasketu v Zagrebu proti Hrvaški. Naslednja tekma Slovence čaka v ponedeljek ob 13.30 proti Gruziji, ki je bila v uvodu prepričljivo boljša od Zelenortskih otokov.