jankovic hokej Ekipa24.si

Velike spremembe v zmajevem gnezdu! Novo ime ...

0 03.09.2017 21:21:08

Srbski odbojkarji bronasti v Krakovu

Srbska moška odbojkarska reprezentanca je po zmagi nad Belgijo s 3:2 (17, -22, -19, 22, 12) osvojila bronasto kolajno na evropskem prvenstvu na Poljskem. Finalna tekma med Rusijo in Nemčijo se bo v drevi v Krakovu pričela ob 20.30.

* Dvorana Tauron Arena, gledalcev 9156, sodnik Zenovič (Rusija) in sodnica Rodriguez Jativa (Španija).
* Srbija: Okolić, Kovačević 16, Katić, Petrić 13, Škundrić, Stanković 4, Jovović 2, Buculjević, Atanasijević, Luburić 26, Majstorović, Podraščanin 7, Rosić, Lisinac 15.
* Belgija: Van den Dries 2, Deroo 15, Van Hirtum, Stuer, Lecat, Klinkenberg 4, Verhees 9, Van der Voorde 16, Van Walle 16, Ribbens, D'Hulst, Valkiers 1, Rousseaux 5, Van de Velde.

Srbski odbojkarji so na Poljsko prišli kot najresnejši kandidati za visoka mesta, vlogo papirnatih favoritov pa so tudi potrdili. V sobotnem polfinalu se jim resda ni izšlo, po njihovem visokem vodstvu z 2:0 v nizih so Nemci v nadaljevanju uprizorili neverjeten preobrat in na koncu slavili s 3:2, v današnjem malem finalu pa so Srbi nadoknadili zaostanek 1:2 v nizih in po hudem boju na kolena položili Belgijce.

Za Srbijo je to četrta bronasta kolajna na zaključnih turnirjih stare celine, pred tem jo je osvojila tudi v letih 2005, 2007 in 2013, največji uspeh pa je dosegla 2011, ko je na zaključnem turnirju v Avstriji in na Češkem osvojila odličje najbolj žlahtnega leska.

Izbranci srbskega selektorja Nikole Grbića so prepričljivo odprli dvoboj za tretje mesto in hitro povedli s 7:2. V nadaljevanju so malce popustili, tako da so se jim Belgijci približali na točko (6:7), po prvem tehničnem odmoru pa so znova zavladali na parketu in tekmece na nasprotni strani mreže zasenčili v vseh prvinah igre. Po vodstvu s 17:9 je bilo jasno, da bodo Srbi dobili prvi niz, na koncu so izkoristili že prvo zaključno žogo in ga dobili s 25:17.

Belgijci, ki so se sploh prvič uvrstili med štiri najboljše na evropskem prvenstvu, so v drugem nizu sprva capljali za Srbi in zaostali za štiri točke (3:7), nato z delnim izidom 4:0 izenačili na 7:7, le nekaj minut zatem pa Srbe pahnili v zaostanek (9:10). Po Grbićevem polminutnem odmoru so se Srbi vrnili na stare tirnice in na drugi tehnični odmor odšli s prednostjo dveh točk (16:14). A Belgijci niso vrgli puške v koruzo, naredili so delni izid 4:0 in znova povedli z 18:16, v nadaljevanju pa povišali na 20:17. V prelomnih trenutkih so zadržali zbranost in po 29 minutah slavili s 25:22 ter izenačili v nizih na 1:1.

Belgijci so na krilih drugega niza odprli tretji niz in na prvi tehnični odmor odšli z veliko prednostjo (8:4). Srbi so igrali v krču, v njihovi igri je manjkalo predvsem sproščenosti, navkljub neprestanim taktičnim spremembam in iskanju ustreznih odgovorov na poletno belgijsko igro so bili vseskozi v primanjkljaju, po zaostanku 7:12 pa so zahtevali polminutni odmor. A Grbićevi napotki niso prinesli napredka, zaostanek je vmes narasel na šest točk (8:14). Po vstopu izkušenega Dragana Stankovića so prepolovili zaostanek (12:15), a nato so izbranci belgijskega selektorja Vitala Heynena prebrodili manjšo krizo, znova povedli z 21:15, na koncu pa tretji niz dobili s 25:19.

Srbija je porazno odprla četrti niz, po zaostanku 1:4 pa je na servis Dražena Luburića naredila delni izid 4:0 in povedla s 5:4. Heynen je svoje varovance nemudoma poklical na posvet, vendar se je pri Srbih vrnila samozavest z uvoda tekme, znova so imeli škarje in platno v svojih rokah in z raznovrstno igro v napadu ter vse boljšim blokom povišali na 11:7. Drugi belgijski polminutni odmor je vendarle prinesel preobrat, Heynenovi izbranci so izenačili na 14:14, a nato je nastopilo plodno obdobje srbskih odbojkarjev, ki so najprej povedli s 17:14, nato pa z 19:15. Ko je že kazalo, da so Srbi ujeli pravi ritem, pa so Belgijci odgovorili z odlično igro in znižali na 18:19. Po Grbićevem polminutnem odmoru se je nadaljeval belgijski pritisk, a Srbi so zadržali prednost in za njih zelo pomemben četrti niz dobili s 25:22.

Srbi so odločilni niz odprli na najboljši možni način in povedli s 3:0, po belgijskem polminutnem odmoru pa se je njihova prednost povsem stopila (3:3). A srbska zadrega je bila le kratkotrajna, v nadaljevanju so znova povedli za tri točke (7:4). V dramatičnem petem nizu so se jim Belgijci nekajkrat približali na točko zaostanka, v živčni končnici pa so Grbićevi varovanci vendarle pokazali malce preveč preudarnosti in na koncu slavili s 15:12.

Značke: odbojka, ep, poljska