Ekipa
Ekipa
© 2026 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Jurij Završnik
Jurij Završnik
28. 04. 2026 · 19:22

Mladim slovenskim smučarkam 300.000 evrov? Zveza bo lahko prihranila

Inst
Aja Radelj
Deli članek

Veliko govorimo in pišemo o tem, da je slovensko alpsko smučanje na psu. Morda res, a kljub vsemu ima Slovenija nekaj mladih talentov.

Če želite ostati v središču športnega dogajanja, naj bo Ekipa vaš prednostni vir na Googlu.

Google logo
Ekipa logo

Nastavi

Morda je v moškem smučanju stanje res slabo, a Miha Oserban bo slej ko prej prišel do stopnje, ko se bo izkazal v evropskem in potem svetovnem pokalu. Pri ženskah pa je po slovesu Ane Bucik Jogan in Ilke Štuhec stanje slabo, res slabo v hitrih disciplinah. V tehničnih disciplinah pa se bosta prihodnjo sezono vrnili Andreja Slokar in Neja Dvornik, napreduje Caterina Sinigoi, videli pa bomo kako se bosta odrezali Nika Tomšič in Lila Lapanje. Ima pa slovensko žensko smučanje nekaj mladih smučark, ki trkajo vsaj na vrata evropskega pokala. To velja za Anjo Oplotnik in predvsem še mlajše Ano Kobal, Tajo Prešern, sestri Tija in Aja Radelj ter ostale.

Inst
Aja Radelj


Konec sezone
Smučarska sezona 2025/26 je končana, tudi s tekmami pokala FIS. Zadnji od slovenskih smučarjev je s tekmami končal Samo Sulič (18 let), ki je nastopil na veleslalomski mladinski tekmi v italijanski Soldi (24. aprila), ki je osvojil 54. mesto. Jan Simončič (20 let), Nik Sovinc (18 let) in Amadej Kobe (21 let) so nastopili na dveh veleslalomih v avstrijskem Reiteralmu (13. in 14. april). Simončič je bil 14. in 16., Sovinc 31. in odstop, Kobe pa odstop in 37. Simončič in Sovinc sta nastopila še na veleslalomu na Jahorini v BiH (18. april), kjer sta bila prvi in drugi, v slalomu pa je bil Simončič četrti, Sovinca pa šesti.


Aja zelo dobro
V Reiteralmu pa je zadnjo tekmo sezone odpeljalo kar devet mladih slovenskih smučark. Konkurenca je bila solidna, najboljša pa je bila Aja Radelj (17 let), ki je bila na dveh veleslalomih na šestem in sedmem mestu. Premagala je tudi mlajšo sestro hrvaške šampionke Zrinke Ljutić, Doro (20 let). Ana Bokal (19 let) je bila na 12. in 13. mestu, Tija Radelj (19 let) na 13. in odstop, Neža Šparovec (16 let) na 17. in odstop, Lina Šoštarko (16 let) na 18. in 24. mestu, Ajda Šuštar Finžgar (17 let) dvakrat na 27. mestu, Mila Vlaislavljević (17 let) na 32. in odstop, Eva Sorc (16 let) pa na 29. in 33. mestu. Taja Prešern (17 let) je odstopila.
Zanimivo, da kar nekaj teh smučark trenira v ekipi AMSkiracing, zasebni tekmovalni ekipi alpskega smučanja, sestri Radelj pa trenirata pod budnim očesom priznane trenerke Anje Kalan (delala je na Hrvaškem, v Srbiji, na Norveškem in seveda doma), bila pa je tudi slovenska reprezentantka v smučanju in trikrat osvojila točke svetovnega pokala v superveleslalomu.
Vsekakor ima slovensko, predvsem žensko, smučanje obetavno prihodnost, zato bi ga bilo treba močno podpreti, predvsem finančno, s strani smučarske zveze. Zdaj, ko žensko smučanje nima več ekipe v hitrih disciplinah, bodo privarčevali na ta račun okoli 300.000 evrov, ki bi jih z lahkoto vložili v ta mlada dekleta. Vsaj s plačilom za trenerko, pripravami in potnimi stroški.