Številni naslovi slovenskega državnega prvaka, trikrat liga Europa in dvakrat liga prvakov. Vijoličaste je vrnil na evropski klubski zemljevid in velja za najboljšega športnega (ne zgolj nogometnega) funkcionarja v zgodovini Slovenije. Lahko je ponosen na to, pod kaj se je podpisal, sam pa je prepričan, da nikakor ne morejo biti ponosni tisti, ki so se podpisali pod prodajo Maribora.
##PAIDBREAK##
Z nekdanjim športnim direktorjem Maribora smo se pogovarjali o turškem prevzemu vijoličastih. Pred prvo tekmo z Vojvodino je prvič za slovensko nogometno javnost spregovoril novi prvi mož – resda posel še ni potrjen – Maribora Acun Ilicali, ki je dal jasno in glasno vedeti, da ni nikakršen strateški partner, temveč lastnik šestnajstkratnih slovenskih državnih prvakov. Pravno seveda ne, ker so klubi pri nas pač organizirani kot društva, realno pač. Kot je recimo v Celju Valerij Kolotilo ali v Olimpiji Adam Delius. "Meni so stvari zelo zelo jasne. Tu ne gre za nikakršno strateško partnerstvo. Ne vem, zakaj v klubu to poudarjajo. Mislim, vem, zakaj to počnejo, ampak tega ne razumem. Acun Ilicali bo klasičen lastnik, kar je legitimno. Moram reči, da sem zelo zelo vesel, da se to ni zgodilo v mojem času, kajti tisti, ki bodo podpisani pod prodajo Maribora … To ni ravno ugledno, to ni ravno neka referenca. Po mojem mnenju je ravno nasprotno. Vendar stvari so takšne, kot so. Ti ljudje so prišli, treba jim je dati podporo. Treba jih je razumeti, narediti vse, da se oni v naši okolici počutijo dobro. Samo na tak način bomo izzvali, da bodo tudi ambiciozni, spoštljivi, da ne bo to samo neka Hull City skavting in Hull City podružnica. To bi si želel. Da se dobro počutijo, da so ambiciozni in da so uspešni," je svoje razmišljanje predstavil Zlatko Zahović.
Acun Ilicali je priznal, da njegova ekipa že skrbi za prestope. Do zdaj so Mariborčane okrepili zgolj tujci. Francoz M'Bondo, Poljak Borys, Gabonec Mbina, Iračan Rasheed. Precejšen odmik od Zahovićeve filozofije, ki je imel skozi vsa uspešna leta vendarle večji del začetne enajsterice sestavljene s slovenskimi nogometaši. Kako gleda na prakso Turkov? "Želite vprašati, ali bo Maribor izgubil svojo identiteto? Zagotovo se bo tudi to zgodilo, ampak stvari gredo naprej. Mi smo dolgo držali to identiteto, a glede na to, da se stvari v Evropi, po svetu spreminjajo, da se spreminja struktura ljudi v vseh mestih, državah, je to treba vzeti v zakup. Kar se pa tiče identitete ... Zato pa sem rekel, da si želim, da bi se Turki tukaj dobro počutili. Je pa tako, da ljudem ni jasno, kaj pomeni biti lastnik slovenskega kluba. Lastnik slovenskega ali evropskega kluba sta dva popolnoma različna pojma. In kdor tega ne razume, pa verjamem, da tega 99 odstotkov ljudi ne razume, bo imel ogromno vprašanj in malo odgovorov. Že zdaj lahko napovem vse pozitivne in negativne stvari, ki jih bo vse skupaj prinašalo. Vendar ostanimo pozitivni, izrecimo dobrodošlico ljudem, ker poti nazaj ni. Pomagajmo jim, da se integrirajo v našo družbo in se z nami identificirajo, ker druge ni. Zato govorim, da bo za tiste, ki so podpisani pod prodajo Maribora, to zanje zelo velika družinska packa. Ampak je, kakor je, to je treba sprejeti in pomagati ljudem. Z vsem ostalim greš iz težave v težavo. Edini, ki izgubi pa je NK Maribor. Vedno smo se pogovarjali o pomembnosti ljubezni do Maribora. Nisem prepričan, da tisti, ki se je podpisal pod prodajo kluba, čuti ljubezen do Maribora," je s svojim razmišljanjem osupnil Zahović.
Slednji je prepričan, da Maribor mora imeti lastnika, ki bo čutil klub, čutil okolje, ljudi, ki živijo v mestu ob Dravi. "Absolutno. Zato sem to rekel. Zdaj smo na potezi Mariborčani, da se oni počutijo dobrodošli v našem okolju. Ponavljam: Lastnik slovenskega kluba in lastnik evropskega kluba je velika razlika. O tem, kaj je razlika, bi lahko razlagal na dolgo in široko. Razlika je ogromna. In prej ali slej bomo prišli tudi do ekstremnih potez. In vprašanje, kako jih bodo ljudje sprejeli. A morali jih bodo sprejeti. Tukaj mi pride na misel pride poteza Olimpije, ki je odstavila Roberta Prosinečkega, kar je naletelo na veliko neodobravanje navijačev. Takrat je župan Ljubljane Zoran Janković postavil vprašanje, ki je povedalo vse. 'Kaj pa zdaj?' Pa mislim, da ga nihče ni razumel oziroma da nihče ni ravno poslušal, kaj je želel povedati. 'Kaj pa zdaj?' V smislu, oni so lastniki, oni lahko počnejo, kar želijo, tudi če navijačem to ni všeč. In spet se vrnemo na tisto, kdo je to podpisal. A zdaj je, kar je. Dobrodošli. Pozitiva in upajmo, da bo vse v redu," je zaključil najboljši strelec v zgodovini Slovenije.