Nekateri od vas se še spomnite olimpijskih iger v Sarajevu, ki so bile leta 1984. Skakalci so nastopali na res lepem objektu na Igmanu, na Malem Polju, kjer so zgradili dve skakalnici, srednjo in veliko.
Once upon a time in Sarajevo #WinterOlympics1984 pic.twitter.com/4tRcefzfzq
— Bosnian History (@BosnianHistory) February 10, 2026
Na srednji skakalnici (K-90) je zmagal legendarni Nemec Jens Weissflog, ki je skakal za takratno Vzhodno Nemčijo, drugo in tretje mesto pa sta osvojila Finca, Matti Nykänen in Jari Puikkonen. Od Slovencev (takrat so nastopali pod zastavo SFR Jugoslavije) je bil najboljši Vasja Bajc na 17. mestu, Miran Tepeš je bil 27., Bojan Globočnik 40. in Primož Ulaga predzadnji, na 57. mestu. Na veliki skakalnici (K-112) je zmagal Nykänen pred Weissflogom in Pavlom Plocem (Češkoslovaška). Najboljši Slovenec je bil Tomaž Dolar na 11. mestu, Ulaga je bil 13., Bajc je bil 15., Tepeš pa 45.
Slovenski projekt
Seveda so, tako kot večino drugih objektov za ZOI 1984, skakalnici na Igmanu zgradili in projektirali Slovenci. Konstruktorja sta bila brata Janez in Vlado Gorišek. Toda po olimpijskih igrah so skoki na Igmanu zamrli. Nekaj časa so jih še uporabljali slovenski skakalci za treninge, potem pa tudi to ne več, saj nihče ni vlagal v obnovo infrastrukture. Sledila je vojna in na Igmanu so bili hudi boji med vojsko Republike Srbske in vojsko federacije BiH.
Večina objektov je bila popolnoma uničenih. Pred desetimi leti se je pojavila iniciativa, da bi skakalnici obnovili (obstala naj bi samo ena), lotili so se že zbiranja denarja, pridobili celo evropska sredstva, a se ni zgodilo nič. In nekoč izjemen športni objekt je popolnoma propadel.
Video Tomaža Gorca objektov na Igmanu iz leta 2021.
Danes bi bilo treba vse popolnoma porušiti in zgraditi na novo, vendar ni pravega interesa, saj smučarski skoki v BiH seveda niso šport s katerim bi se ukvarjali mladi. Očitno so ocenili, da je nesmiselno vlagati denar v nekaj, kar ne bi nikoli res zaživelo. Tako je propadel še en izjemno lep športni objekt, ki bi lahko razširil skoke še na kakšno državo. Škoda za smučarske skoke.