Ustavni sodnik Jaklič trdi, da ni potreboval ...

femme-fatale, femme-fatale-2023 Njena.si

Skrito v raju: Igralka blestela na fotografiranju ...

0 22.05.2017 17:40:20

Finale lige Europa: Ajax po lovoriko, United po lovoriko in ligo prvakov

Sredin večer v Stockholmu bo zaznamoval finale nogometne evropske lige. Ob 20.45 bosta finalni obračun začela amsterdamski Ajax in Manchester United. Zmagovalec finala, ki ga bodo sodili slovenski sodniki na čelu z Damirjem Skomino, si bo priigral igranje v ligi prvakov.

V Stockholmu se bosta srečala kluba, ki se želita vrniti med evropsko elito, kjer sta še ne tako davno bila. Za Ajax, ki ima štiri naslove evropskega prvaka, bo tekma na Švedskem njegov prvi celinski finale po letu 1996, ko je izgubil finale lige prvakov proti Juventusu.

United pa bo igral prvi finale po letu 2011, ko je v finalu lige prvakov izgubil proti Barceloni. Za izbrance Joseja Mourinha ima tekma še nekoliko večji pomen, saj je to zanje še edina pot v ligo prvakov. V domačem prvenstvu so namreč končali na šestem mestu in so si tako znova priigrali "le" mesto v evropski ligi.

V zadnjem času je bil Portugalec sicer primoran kar dodobra rotirati igralce, da bi vsaj nekoliko ohranil svežino v od poškodb načeti ekipi, ki je v tej sezoni sicer že osvojila eno lovoriko - ligaški pokal.

"Ljudje bodo pogledali lestvico in dejali, da nismo imeli dobre sezone. Toda - na koncu koncev - ali bi raje končali drugi in ničesar osvojili ali osvojili dve lovoriki in igrali v ligi prvakov?" je kar nekako v Mourinhovem slogu za Unitedovo spletno stran povedal Phil Jones.

Jones bo verjetno igral v Stockholmu, saj je Eric Bailly kaznovan. Zlatan Ibrahimović, Luke Shaw, Marcos Rojo in Ashley Young so vsi poškodovani in ne bodo igrali, a bodo potovali v švedsko glavno mesto.

"Vsi bodo šli. Imamo nekaj igralcev na berglah, ampak tudi ti bodo šli. To je izjemna skupina igralcev, v kateri vlada izvrstno vzdušje že od začetka sezone," pravi Mourinho.

"Več časa smo prebili na potovanjih, tekmah in v hotelih kot doma. Najmanj šestdeset tekem pomeni 140 dni v hotelih, tako da smo praktično pol leta preživeli skupaj. To pa ni mogoče, če vzdušje ni pravo," poudarja Portugalec.

Ajax pa ima zdravo in spočito ekipo, vsaj sodeč po besedah trenerja Petra Bosza. Domačo sezono je končal teden dni pred Unitedom in ima z drugim mestom v domačem prvenstvu ligo prvakov že zagotovljeno. Vse bo tako podrejeno zgolj osvojitvi pokala. "Vsi sanjajo o finalu evropskega tekmovanja. To je za nas izjemna priložnost," pravi Bosz.

Amsterdamski klub je v zadnjem obdobju ostal malce v povprečju, saj zaradi manjšega televizijskega trga ni bil deležen toliko denarja kot večji evropski tekmeci.

"Oba kluba imata bogato zgodovino. Oni imajo izkušnje in večji proračun, mi pa dobro ekipo. V nasprotnem primeru ne bi bili v finalu," meni Bosz. Njegova najnovejša zlata Ajaxova generacija vključuje danskega čudežnega dečka Kasperja Dolberga in 18-letnega Justina Kluiverta, sina Ajaxove in nizozemske legende Patricka Kluiverta, ki je med drugim dosegel zmagoviti gol v finalu lige prvakov leta 1995 proti Milanu.

Velika čast pa je doletela tudi slovenskega sodnika Skomino, ki bo sodil ta obračun med nizozemskim in angleškim predstavnikom. Pomagali mu bodo Jure Praprotnik, Robert Vukan, Matej Jug in Slavko Vinčić, četrti sodnik pa bo Italijan Gianluca Rocchi.