Zdaj je znano, kje bo Primož Roglič koval formo ...

1714382871-006-cel-oli-240428-lv-1714382855842 Ekipa24.si

Celjani mislijo resno! Snubili Modrića in ...

0 01.09.2023 15:58:41

Tooo, Slovenija! Padli še Avstralci, Slovenci so v četrtfinalu svetovnega prvenstva!

fiba
Slovenija se je na prvi tekmi drugega dela svetovnega prvenstva v Okinavi pomerila z Avstralijo.

Slovenska košarkarska reprezentanca je v 1. krogu 2. dela svetovnega prvenstva na Okinavi (skupina K) premagala Avstralijo z 91:80 (28:18, 49:40, 66:62).

Slovenija - Avstralija 91:80 (28:18, 49:40, 66:62)
* Dvorana, gledalcev 6300, sodniki: Kallio (Kanada), Vazquez (Portoriko), Burns (ZDA).
* Slovenija: Samar 3, Nikolić 9, K. Prepelič 10 (2:2), Tobey 18 (1:2), Hrovat 10, Dimec 2, Dragić 7, B. Prepelič 3, Čebašek 9 (1:2), Dončić 20 (10:11).
* Avstralija: Daniels 3, Thybulle 6, Giddey 25 (3:5), Mills 17 (4:4), Green 8 (6:7), Cooks 2, Exum 13 (4:5), Kay 3 (1:2), Reath 3.
* Prosti meti: Slovenija 14:17, Avstralija 18:23.
* Met za dve točki: Slovenija 19:26, Avstralija 19:38.
* Met za tri točke: Slovenija 13:42 (Nikolić 3, Dončić 2, Čebašek 2, K. Prepelič 2, B. Prepelič, Tobey, Dragić, Samar), Avstralija 8:24 (Mills 3, Thybulle 2, Daniels, Exum, Reath).
* Skoki: Slovenija 30 (30 + 9), Avstralija 31 (25 + 6).
* Osebne napake: Slovenija 26, Avstralija 21.
* Pet osebnih: Dimec (40.).

Košarkarji Slovenije so dosegli četrto zmago na SP na Japonskem in so krog pred koncem drugega dela že uvrščeni v zaključni del oziroma četrtfinale v Manilo. Premagali so Avstralijo z 91:80.

Slovenija bo v nedeljo ob 13.10 igrala še proti Nemčiji, z zmago pa si lahko zagotovi prvo mesto v skupini K, ki se bo v četrtfinalu križala z najboljšima ekipama skupine, v kateri sta prepričljivo na vrhu Španija in Kanada. Hkrati bi se s prvim mestom vse do finala izognila prvim favoritom Američanom.

Slovenija je po štirih tekmah ena od petih neporaženih ekip na 19. SP. Stoodstotne reprezentance so še ZDA, Kanada, Litva in Nemčija.

Hkrati so se slovenski košarkarji vsaj delno oddolžili Avstraliji za boleč poraz na tekmi za bronasto medaljo na olimpijskih igrah v Tokiu. V medsebojnih tekmah od leta 2010 je zdaj 5:3 za Slovenijo.

Slovenija je dobro odprla tekmo in v prvih desetih minutah Avstraliji nasula več točk v uvodni četrtini kot nobena druga reprezentanca do zdaj na SP (28:18). Mike Tobey jih je dosegel 11, Luka Dončić šest.

Tudi v drugi četrtini je Slovenija blestela v obrambi in zadevala v napadu, četudi je Dončić moral na klop pri 34:20 zaradi treh osebnih napak. Četrto je nato dobil takoj na začetku drugega polčasa.

Sodniki so bili neusmiljeni do prvega zvezdnika prvenstva, Avstraliji pa so na drugi strani dovoljevali grobo igro in marsikateri korak preveč. Vseeno se tehtnica ni nagnila na njihovo stran. Avstralija, ki ima v svojih vrstah devet igralcev iz lige NBA, ni bila niti enkrat v vodstvu, najbližje pa je prišla na začetku zadnje četrtine - 66:64.

A tokrat ni odločala liga NBA, odločilno je bilo veliko slovensko srce. In ne Dončića, temveč vseh ostalih igralcev Slovenije. Sredi zadnje četrtine po delnem izidu 15:2 in vodstvu Slovenije 81:66 se je med strelce vpisalo vseh deset izbrancev selektorja Aleksandra Sekulića, ki so stopili na parket. Zadnjih pet minut je tako sledil le še sprehod do zmage in četrtfinala.

Dončić je bil prvi strelec Slovenije z 20 točkami (met 4:9, trojke 2:6, 7 skokov, 6 podaj), Tobey pa je bil igralec tekme (MVP) - 18 točk (met 8:10), 12 skokov, 5 podaj. Po deset točk sta dodala Klemen Prepelič (trojke 2:5) in Gregor Hrovat (met 5:11).