Razkrivamo: take so dimenzije luksuzne vile Klemna...

Skrito v raju: Ali Julija nosi lasuljo?

doncic tiskovna Ekipa24.si

Kaj?!? Med Dončićevo tiskovko zvoki iz ...

0 01.09.2022 19:18:48

Prava drama v Kölnu! V zadnji četrtini je 'pokalo', Slovenija pa je obrambo naslova začela ...

Slovenska izbrana vrsta je obrambo evropskega naslova začela v obračunu z Litvo.

Dvoboj je ibl izjemno izenačen, v zadnjo četrtino sta moštvi vstopili rezultatsko skoraj poravnani, Slovenci so namreč vodili z 69:67. Zadnji del srečanja pa so bolje začeli LItovci, ki so takoj povedli s petimi točkami prednosti, a se je končalo z 92:85 za Slovenijo.

Po litovskem naletu so se Slovenci zbrali, prevzeli vajeti igre v svoje roke, obrnili rezultat v svoj prid, si priborili sedem točk zaloge pred zadnjo četrtino in jo uspeli zadržati. Na koncu so varovanci Aleksandra Sekulića slavili z 92:85. Prvi strelec dvoboja je bil Mike Tobey, ki je srečanje končal pri 24 točkah, 19 jih je dodal Goran Dragić, po 14 pa Jaka Blažič in Luka Dončić, ki je imel ob tem še deset podaj.

Zmaga proti močni, čvrsti zasedbi iz Litve, ki kot običajno sodi med kandidate za najvišja mesta, je odlična spodbuda za nadaljevanje eurobasketa, na katerem Slovenija brani zlato medaljo iz Istanbula 2017.

Hkrati je Slovenija naredila prvi velik korak k čim bolj ugodnemu tekmecu v osmini finala. Reprezentance iz Nemčije se bodo v Berlinu srečale s skupino A iz Tbilisija, v kateri so Črna gora, Španija, Gruzija, Bolgarija, Belgija in Turčija.

Sicer pa so aktualni prvaki na parket dvorane Lanxess prišli v dresih z našitkom Fiba kot aktualni evropski prvak, predvsem pa z dvajsetminutno zamudo. Organizator prvenstva jim namreč dve uri pred začetkom tekme ni priskrbel avtobusa za prevoz do dvorane, tako da je celotna reprezentanca na prizorišče prišla s taksiji.

Slovenija je že v startu pokazala, da je bil spodrsljaj iz Münchna pred štirimi dnevi zgolj slab večer. Luka Dončić je pred širokim avditorijem, med katerim sta bili tudi njegova šefa iz Dallasa, lastnik kluba Mark Cuban in trener Jason Kidd, ekipo vodil kot v najboljših časih.

V prvih petih minutah je Slovenija zadela pet trojk in povedla s 17:11. Ekipa se je znala prilagoditi ob njegovem odhodu s parketa, vsi igralci so bili zbrani v obrambi in napadu, niso podlegli niti sodniškemu kriteriju, ki je dovoljeval grobo, agresivno igro, tako da so bili večino prvega polčasa v vodstvu. Najvišjega so dosegli v 17. minuti pri 41:34.

Oba tabora sta že pred tekmo napovedala boj za vsako žogo in centimeter na igrišču, drugi polčas je to le potrdil. Zmagovalca so odločile malenkosti, Slovenija pa je v zadnji četrtini pokazala, da je prava ekipa z izjemnim vodjo. Četudi je v 34. minuti zaostajala s 73:78, je v odločilnih minutah odigrala zbrano in prepričljivo.

Rezultat je obrnila z delnim izidom 13:3 (86:81), zmagovalec pa je bil več ali manj znan slabi dve minuti pred koncem, ko je zvezdnik Litve Domantas Sabonis naredil nešportno napako nad Luko Dončićem, ki je ponujeno pretvoril v neulovljivo prednost.

Mike Tobey je zbral 24 točk (met 11:17) in ujel osem odbitih žog, vseeno pa je bil tudi po mnenju Fibe igralec tekme Luka Dončić - 14 točk (met 4:14, trojke 1:8), 10 podaj, 6 skokov. Prav toliko točk kot Dončić je ob enem zgrešenem metu zbral Jaka Blažič, kapetansko pa je igral Goran Dragić, ki je v dobrih 23 minutah zbral 19 točk ob metu 3:4 za tri točke. Dvomesten je bil tudi Vlatko Čančar - 11 točk (met 4:5).

Slovenija - Litva 92:85 (27:27, 51:48, 69:67).
* Dvorana Lanxess, gledalcev 14.500, sodniki: Mazzoni (Italija), Kozlovskis (Latvija), Liszka (Poljska).
* Slovenija: G. Dragić 19 (0:2), Prepelič 3, Murić 2, Tobey 24 (1:2), Blažič 14 (2:2), Dimec 4, Z. Dragić 1 (1:2), Čančar 11 (1:1), Dončić 14 (5:8).
* Litva: Brazdeikis 8 (1:2), Sabonis 10 (2:4), Jokubaitis 2 (2:2), Valančiunas 9 (1:2), Kuzminskas 19 (0:2), Giedraitis 5, Grigonis 18 (4:4), Lekavičius 14 (3:4).
* Prosti meti: Slovenija 10:17, Litva 13:20.
* Met za dve točki: Slovenija 26:41, Litva 24:46.
* Met za tri točke: Slovenija 10:28 (G. Dragić 3, Blažič 2, Čančar 2, Prepelič, Dončić, Tobey), Litva 8:19 (Kuzminskas 3, Grigonis 2, Lekavičius, Brazdeikis, Giedraitis).
* Skoki: Slovenija 35 (25 + 10), Litva 37 (26 + 11).
* Osebne napake: Slovenija 24, Litva 20.
* Pet osebnih: Dimec (31.), Lekavičius (40.).

Slovenija ima v petek prost dan, v soboto ob 20.30 pa jo čaka Madžarska. V predtekmovanju se bo pomerila še z Bosno in Hercegovino, Nemčijo in Francijo, v nadaljnje tekmovanje pa vodijo prva štiri mesta.