parfumi Ekipa24.si

Kamera ujela znanega in uglednega slovenskega ...

0 06.05.2017 15:10:30

Spektakularna vrnitev risov po zaostanku z 0:4 (video)

Slovenska hokejska reprezentanca je v prvi tekmi svetovnega prvenstva elitne skupine v Parizu po kazenskih strelih izgubila s Švico s 4:5 (0:4, 1:0, 3:0; 0:1).

Prvenstvo se za Slovence ni začelo najbolje; pred prvo tekmo so ostali brez Žige Panceta, ki se je poškodoval na petkovem zadnjem treningu in bo zaradi počene kosti v desni nogi turnir spremljal s strani.

Uvod s Švicarji je za Slovenijo pomenil že prvi resen test. Nazadnje sta se ta tekmeca pomerila na SP v Stockholmu pred štirimi leti in takrat je Švica slavila visoko s 7:1. Danes pa je še po 38 minutah kazalo podobno slabo po zaostanku 0:4, a je nazadnje Sloveniji uspel skorajda popoln preobrat za prvo točko po rednem delu.

Zaradi poškodbe Panceta je moral selektor Nik Zupančič že takoj nekoliko premešati postavo. Priložnost je tako nepričakovano hitro dobil Nik Pem, ki je bil sicer na seznamu kot 13. napadalec, selektor ga je uvrstil v četrti napad ob Alešu Mušiču in Anžetu Kuraltu, v tretji napad pa je ob Davida Rodmana in Boštjana Goličiča pomaknil Kena Ograjenška. V vratih je prvo tekmo na SP začel Gašper Krošelj.

Po enakovrednem začetku so imeli prvi lepšo priložnosti Slovenci ob prvi švicarski izključitvi v četrti minuti. Prvi napad si je pripravil nekaj dobrih izhodišč, a je vratar Jonas Hiller po strelih Roka Tičarja, Roberta Saboliča in Žige Jegliča uspešno posredoval.

Potem pa so se stvari zelo hitro obrnile na slabše za Slovenijo. V pičlih 12 sekundah je namreč Krošelj moral kar dvakrat po plošček v svojo mrežo. Prvi gol so Švicarji dosegli ob izključitvi Jana Urbasa, ko so Slovenci pred vrati pustili osamljenega Andresa Ambuhla, drugega pa po nezbranosti v obrambi takoj zatem, ko so po prejetem golu začeli s sredine in izgubili plošček.

Takšen scenarij je Slovence povsem ustavil in Švicarji so zagospodarili na ledu. Slovenija je le še redko prihajala pred vrata Hillerja, Švica pa je bila nenehno nevarna in že do konca prvega dela si je nabrala štiri gole prednosti.

V drugi tretjini je namesto Krošlja med vratnici pri Sloveniji stopil Matija Pintarič, razmerje na ledu pa se ni bistveno spremenilo. Švicarji kljub visokemu vodstvu niso popuščali in Pintarič se je moral kmalu izkazati z nekaj dobrimi obrambami.

Slovenci so nato tudi v trenutkih, ko so imeli na ledu drugič igralca več, nastopili preveč nezbrano. Tekmeci so jim celo dvakrat ušli v protinapada. Pozneje so si začeli pripravljati priložnosti, vseeno pa je neizkoriščen ob koncu druge tretjine ostal tudi tretji slovenski "power play".

A so nato Slovenci le premagali Hillerja; kar jim ni uspelo ob igralcu več, jim je ob igralcu manj - kapetan Jan Muršak je pobegnil v protinapad, njegov prvi strel je švicarski vratar še ubranil, ob pomoči Andreja Tavžlja pa je nato Muršak plošček spravil za njegov hrbet za znižanje na 1:4.

To je bil prvi korak na poti do velike vrnitve. Navidez izgubljen položaj še ni pomenil predaje. Najprej je Slovenija zdržala še eno švicarsko prednost igralca več, potem pa je udaril prvi napad in v 46. minuti je Jeglič s spretnim strelom, po katerem je plošček vratarju ušel čez golovo črto, poskrbel za 2:4.

slovenija svica re
Slovenci so tako proti koncu tekme spet našli ritem z začetka, ko so bili enakovredni tekmecem. Nova priložnost za morebitno znižanje je bila še ena švicarska kazen v 52. minuti, ki se je spremenila v prednost z dvema igralcema po prekršku nad Davidom Rodmanom. Tekmeci so nato ob strelu pred gol naredili še prekršek nad Jegličem in slovenska prednost dveh igralcev se je še podaljšala.

Na 3:4 je, še vedno ob dveh igralcih več, znižal Jan Urbas v 55. minuti in nenadoma je bila tekma spet povsem odprta. Švicarje je zajela panika, Slovenci so dobili krila in nadaljevali pritisk. To se je poznalo s še eno švicarsko izključitvijo (v zadnji tretjini so jih imeli pet), po kateri je za popolno vrnitev poskrbel Robert Sabolič z izjemno natančnim strelom iz bližine.

Slovenija je imela tako v rokah točko za neodločen izid po rednem delu, a tudi priložnosti za vse tri; toda predvsem Tičar ni izkoristil največje v 59. minuti in tekma je šla v podaljšek.

Tam so se vloge zamenjale, po začetnem pritisku Slovenije so do "power-playa" prišli Švicarji, a je Pintarič odbil vse napade. Pri kazenskih strelih pa je nato zadel le Damien Brunner. Tičarju in Saboliču je Hiller strela ubranil, dve obrambi je imel nato tudi Pintarič, na slovenski strani pa je zadnji strel Muršak zgrešil in Švica je zmagala.

Slovenci ne bodo imeli veliko časa za počitek, pa tudi naslednji tekmec bo zelo zahteven, saj se bodo v nedeljo, spet ob 12.15, pomerili s svetovnimi prvaki Kanadčani.

SLOVENIJA - ŠVICA 4:5 (0:4, 1:0, 3:0; 0:1)

* Dvorana AccorHotels Arena, gledalcev 4920, sodniki: Hribik (Češka), Linde (Švedska, glavna), Judson (ZDA), Sefčik (Slovaška).
* Strelci: 1:0 Ambuhl (Suter, 11.), 2:0 Haas (12.), 3:0 Loeffel (Hollenstein, Praplan, 17.), 4:0 Bodemann (18.), 4:1 Muršak (Tavželj, 39.), 4:2 Jeglič (Kranjc, Sabolič, 46.), 4:3 Urbas (Ograjenšek, Pretnar, 55.), 4:4 Sabolič (Tičar, 56.), kazenski streli: Brunner za Švico.
* Kazenske minute: Švica 16, Slovenija 10.