Ustavni sodnik Jaklič trdi, da ni potreboval ...

andreja-špeh Njena.si

Andreja Špeh iz MasterChefove kuhinje na Japonsko

0 21.05.2017 20:09:01

Rusi niso še enkrat dovolili preobrata

Hokejisti Rusije so na svetovnem prvenstvu elitne skupine v Nemčiji osvojili bronasto medaljo. V malem finalu so s 5:3 (1:0, 3:1, 1:2) premagali Finsko. Zvečer ob 20.45 se bosta v velikem finalu v Kölnu pomerili še Kanada in Švedska.

* Dvorana Lanxess Arena, gledalcev 16.100, sodniki: Gouin, Iverson (glavna), Lhotsky, Oliver.
* Strelci: 1:0 Gusev (Antipin, Ničuškin, 7.), 2:0 Tkačjov (Ničuškin, Zub, 22.), 3:0 Gusev (Panarin, Dadonov, 28.), 4:0 Kiselevič (Namestnikov, Ničuškin, 29.), 4:1 Rantanen (Filppula, 40.), 4:2 Lehtonen (Aho, 42.), 4:3 Savinainen (Rantanen, Aho, 46.), 5:3 Kučerov (Gusev, Belov, 49.).
* Kazenske minute: Rusija 8, Finska 10.

Rusi so na tem prvenstvu enkrat že zapravili vodstvo: v polfinalu so bili proti Kanadi z 2:0 v na videz trdnem položaju za finale, pa so v zadnji tretjini dobili štiri gole in se danes morali zadovoljiti zgolj z bojem za tretje mesto.

In v tem so skorajda ponovili napako izpred dveh dni. Potem ko so bili boljši tekmec 39 minut in so bili Finci na kolenih, so Rusi spet popustili. A na njihovo srečo tekmeci tokrat tega niso kaznovali in niso naredili popolnega preobrata, tako da so bronaste medalje nazadnje le pristale v ruskih rokah.

Rusi so sicer mali finale odlično začeli, z dvema zadetkoma Nikite Guseva (eden je bil dosežen z igralcem manj), enim Vladimirja Tkačjova in golom Bogdana Kiseleviča v 29. minuti vodili s 4:0. A so se Finci začeli vračati, po golih Mikke Rantanena, Mikke Lehtonena in Veli-Mattija Savinainena pa so bili v 46. minuti le še pri zaostanku 3:4.

Finci so že prej, pri zaostanku z 0:4, naredili vratarsko menjavo; namesto Joonasa Korpisala, ki je dvoboj začel, je med vratnici v navidez izgubljenem položaju zadrsal Harri Sateri.

Pol minute pred koncem druge tretjine je nato Rantanen zadel za znižanje na 1:4, finski napad pa se je stopnjeval v zadnjem delu. Takoj na začetku tretje tretjine je namreč zadel Lehtonen, le nekaj minut pozneje pa je ob igralcu več na ledu Savinainen zadel še tretjič in Rusi so posegli po minuti odmora.

Ta je pomagala, Rusija je spet prevzela vajeti igre v svoje roke, kljub finski premoči v tem delu tekme pa novih zadetkov v mreži Andreja Vasiljevskega ni bilo. Še preden so Finci tvegali vse in iz vrat potegnili vratarja že več kot tri minute pred koncem, so namreč Rusi dosegli peti gol, ki je pomenil dokončno zmagoslavje. Lanskim srebrnim Fincem ni več uspelo zadeti in morali so se sprijazniti s četrtim mestom.

Rusija je zdaj pod vodstvom selektorja Olega Znaroka pri štirih medaljah z zadnjih petih SP: leta 2014 je zmagala, leta 2015 je bila srebrna, zdaj pa dvakrat zaporedoma bronasta. Finci so ostali brez medalje, potem ko so v letih 2014 in 2016 izgubili veliki finale.

Značke: hokej, sp