0 25.07.2023 14:15:35

Balkansko prvenstvo v Kraljevu: Kopica slovenskih kolajn

Nika Glojnarič
PETER KASTELIC/AZS
Na balkanskem prvenstvu, ki je bilo konec prejšnjega tedna, je nastopilo kar 30 slovenskih predstavnikov, 16 atletinj in 14 atletov. Nekateri so imeli eno zadnjih priložnosti za lov na norme oziroma točke za svetovno lestvico, ki bi jih popeljale na svetovno prvenstvo avgusta v Budimpešti.

Maja Bedrač je v sedmeroboju osvojila zlato kolajno. V dveh dneh tekmovanja je zbrala 5418 točk in je zdaj druga na večni slovenski lestvici mnogobojk z novim kopjem. Več, 5698 točk, je zbrala le slovenska rekorderka Desanka Čalasan 29. in 30. maja 1999 v Mariboru. Še štirje slovenski predstavniki so posamično stopili na zmagovalni oder ter Rok Ferlan in Lovro Mesec Košir, Jan Vukovič, Žan Rudolf v štafeti 4 x 400 metrov. Za drugo mesto so tekli 3:07,32 ter za slabih pet sekund zaostali za slovenskim rekordom.

Nika Glojnarič je osvojila srebrno kolajno na 100 m ovire, tekla je 13,03 sekunde in zaostala le za Ciprčanko Natalio Christofi (12,86). Bronasto kolajno so osvojili Neja Filipič v skoku v daljino s 6,40 metra, Jan Vukovič na 800 m (1:48,69) in Anže Durjava v metu kopja (72,91 m).

Maja Bedrač, članica kluba s Ptuja, je imela najboljši izid na 100 m ovire, s časom 13,73 sekunde je dobila kar 1017 točk. V višino je skočila 1,57 m, kroglo je sunila 10,93 metra, na 200 m je tekla 25,40, v daljini je presegla šest metrov (6,04 m), kopje je vrgla 39,25 m, na 800 m pa je tekla 2:26,02.

Filip Jakob Demšar je bil četrti na 110 metrov z ovirami, s 13,76 je bron zgrešil za 16 stotink. Jaka Hace je bil tudi četrti, v deseteroboju je zbral 6977 točk, a je bil od tretjega mesta precej oddaljen, za bronasto kolajno bi moral preseči 7479 točk.

Klemen Vilhar je bil šesti na 3000 metrov zapreke (9:09,31), to mesto je Monika Podlogar dosegla v skoku v višino (1,79 m). Maja Mihalinec Zidar je imela skupno sedmi čas na 200 metrov (23,84), Andrej Skočir pa osmega na pol stadionskega kroga (21,29).

Osma je bila tudi v skoku v daljino Brina Likar (6,09 m). Žan Rudolf je imel deseti čas na 800 m (1:52,31), Joni Tomičić Prezelj pa 13. izid na 100 m ovire (13,45).

Rok Ferlan je prvi dan v teku na 400 m osvojil tretje mesto s 45,83 sekunde ter je s tem popravil osebni rekord, s katerim je tretji v slovenski zgodovini v teku na stadionski krog. Martina Ratej je osvojila srebrno kolajno v metu kopja z 58,58 metra, kar je precej pod njenim slovenskima rekordom (67,16 m), ki ga je dosegla na diamantni ligi leta 2010 v Dohi, a je bila na lanskem evropskem prvenstvu v Münchnu peta, tedaj je dosegla 59,36 m.

Bronasto kolajno sta poleg Ferlana na najstarejšem regionalnem tekmovanju v kraljici športov na svetu osvojili še Agata Zupin na 400 m ovire (58,05), ki je zaostala za svojimi zmožnostmi, in Liza Šajn na 3000 metrov (9:48,13), tekla je minuto za slovenskim rekordom.

Ferlan je zaostal za Ukrajincem Aleksandrom Pohorilkom (45,36) in domačinom Boškom Kijanovićem (45,50). Član kranjskega Triglava je v Velenju 8. julija na državnem prvenstvu prvič tekel pod 46 sekundami in je s 45,92 odtlej tretji Slovenec v teku na 400 m vseh časov. V Kraljevu je za devet stotink popravil svoj dosežek in ostal tretji za državnim rekorderjem Lukom Janežičem (44,84) in Matijo Šestakom (45,43).

Lucija Potnik je bila četrta v finalu teku na 100 metrov (11,63) in je za desetinko zgrešila kolajno, Maja Mihalinec Zidar je bila šesta (11,76). Peta je bila Eva Pepelnak v troskoku s 13,52 m, to uvrstitev je na 800 m dosegla tudi Jerneja Smonkar (2:03,81).

Na pol krajši razdalji je bil šesti Lovro Mesec Košir z zelo dobrim časom 46,68 sekunde, to uvrstitev je na nizkih ovirah zabeležila tudi Vika Rutar (59,24). Jernej Gumilar, Andrej Skočir, Filip Jakob Demšar in Tan Černigoj so bili šesti v štafeti 4 x 100 metrov (40,70).

Nina Rman je bila v metu kopja sedma (50,82 m), osma sta bila Blaž Zupančič v suvanju krogle (17,69 m) in na dva stadionska kroga Veronika Sadek (2:04,91). To uvrstitev je Dino Subašič dosegel v skoku v daljino (7,35 m), kjer je bil Tan Černigoj 10. (7,13 m). Sandro Jeršin Tomassini je bil 11. v skoku v višino (2,05 m). V kvalifikacijah je 13. čas na 100 m zabeležil Jernej Gumilar (10,73). (jz)

Vita in Nick
Na mitingu v italijanski Brugneri je nastopilo deset slovenskih atletov in atletinj. Najbolj se je izkazala Vika Rutar, ki je s časom 55,17 zmagala v teku na 400 metrov. V isti disciplini sta nastopili še Lucija Šušteršič, ki je bila s časom 57,59 peta, in Sara Mia Belič, ki je bila z 58,58 deveta. Zala Sekavčnik je v teku na 1500 metrov s časom 4:30,96 postavila osebni rekord in osvojila sedmo mesto, mesto za njo pa je bila Urška Martinec s 4:32:32. Šesterica slovenskih tekačev je nastopila v teku na 800 metrov, najhitrejši med njimi pa je bil z rezultatom 1:51:32 Rok Markelj, ki je dosegel deveti čas. V najhitrejši skupini je tekel še Anže Svit Požgaj, ki je bil s časom 1:56:40 skupno 18.

Na steze se je vrnil slovenski sprinter Nick Kočevar, ki je zaradi poškodbe izpustil lansko sezono. Zadnjič je tekmoval septembra 2021. Tega leta je v teku na 100 metrov postavil tudi osebni rekord 10,39. Kočevar je nastopil na mitingu v italijanskem Meranu. V teku na 100 metrov je s časom 10,78 (–0,3 m/s) osvojil drugo mesto. V teku na 100 metrov je Lina Hribar z 12,38 (–1,1 m/s) osvojila tretje mesto, Vita Vovk pa je bila s 13,00 peta. Obe sta bili mesto boljši v teku na 200 metrov, kjer je bil tudi bolj ugoden veter (+0,6 m/s). Hribarjeva je bila druga s časom 24,33, Vovkova pa četrta s časom 26,03.