Ena zadnjih fotografij kralja Karla III., na njegovem obrazu je videti žalost in trpljenje Odkrito.si

Razpad monarhije? Veriga sramotnih neresnic

0 15.07.2017 21:05:29

Janežič zlat na evropskem prvenstvu do 23 let, Horvatova četrta

Slovenski rekorder Luka Janežič (Kladivar Celje) je na 11. evropskem prvenstvu za mlajše člane do 23 let v poljskem Bydgoszczu v finalu teka na 400 m s časom 45,33 sekunde prepričljivo osvojil zlato medaljo in potrdil vlogo favorita. Drugi je bil Norvežan Karsten Warhom (45,75), tretji pa Danec Benjamin Lobo Vedel (46,08).

Anita Horvat (Mass) je nekaj minut pred tem prav tako v finalu na 400 m zasedla četrto mesto s 53,06 sekunde; za bron pa bi morala teči 52,51. Horvatova je dan prej, v petek, v kvalifikacijah skupno zabeležila drugi izid in je s časom 51,94 postavila slovenski rekord ter dosegla tudi normo za člansko SP avgusta v Londonu. Če bi ponovila ta dosežek, ki osvojila celo zlato medaljo; prvo mesto je osvojila Latvijka Gunta Latiševa Cudare (52,00).

Neja Filipič (Kronos Ljubljana) je bila uspešna v kvalifikacijah skoka v daljino in si je nedeljski finale priborila že s prvim skokom, ko je s 6,33 m (veter +2,5 m/s) za deset centimetrov presegla kvalifikacijsko normo. Potem ji ni bilo treba več skakati; kvalifikacijsko daljavo je preseglo kar 13 tekmovalk in Filipičeva je na koncu delila deseti izid.

"Danes je bil cilj, da osvojim medaljo, in to zlato, zato sem zelo vesel. Danes se sicer nisem posebej naprezal, imel sem vse pod kontrolo. Za kaj boljši čas je bil veter v prvih 200 m premočan. Toda to je moj drugi čas leta, spet precej pod normo za SP in poleg tega še zlata medalja. Res sem vesel," je dejal Janežič.

Po pričakovanjih naj bi bil najhujši tekmec Janežiča za najvišjo stopničko prav nekdanji mnogobojski mladinski svetovni prvak Warholm, ki je v tej sezoni zmagal na domačih tekmah diamantne lige na 400 m ovire v Oslu in Stockholmu. Toda Janežič je tekel po enkrat na dan, Karsten Warhom pa se je po dveh tekih na 400 m ovire uvrstil v finale tudi v tej disciplini. Norvežan je sicer izjemno hitro začel in bil dolgo pred Janežičem, ki pa je v zadnjih 100 m izjemno pospešil in se mu v zaključnem delu niti ni bilo treba pretirano naprezati.

"z Warhomom se nisem preveč obremenjeval, vedel sem, da je med favoriti. Vedelo pa sem tudi, da bo težko tekel okrog 44,00 v finalu. Bil sem močnejši v finišu in to je to. Odločil se je in izbral dve disciplini, kar je zelo naporno. Tudi zame je bilo naporno, v treh dnevih sem imel tri teke, ki sem jih moral lepo in kar hitro odteči. Sedaj me čeka počitek, potem pa diamantna liga v Monaku kot zadnja tekma pred SP v Londonu. Kakšen teden pred to glavno tekmo sezono pa me čakajo še zaključne priprave na Rogli, kot vsako leto," je napovedal Janežič.

Drugi dan prvenstva je v polfinalu na 400 m dosegel najboljši čas med vsemi sodelujočimi s 45,73, prepričljivo najhitrejši pa je bil tudi prvi dan EP v kvalifikacijah, ko je tekel 46,44 sekunde. V zaključnem teku je polfinalist lanskih olimpijskih iger v Riu de Janeiru, kjer je 13. avgusta postavil slovenski rekord (45,07), nadgradil bronasto medaljo, ki jo je na EP do 23 let osvojil v Tallinnu leta 2015.

V ženskem teku na stadionski krog je bila druga Nemka Laura Müller (52,42), tretja pa Nizozemka Laura De Witte (51,51). Horvatova je začela v ozadju in v zaključku ni imela dovolj moči, da bi se prebila na oder za zmagovalke.

"S tekom nisem preveč zadovoljna, ker sem začela prepočasi in mi je malo zmanjkalo do medalje. Na prvi ravnini je bilo tudi preveč vetra, da bi začela v takem ritemu kot včeraj," je bila nekoliko razočarana Horvatova.

Tek v petek z državnim rekordom je pustil posledice. "Včeraj sem bila zelo evforična, veliko adrenalina je bilo v meni in sem ponoči spala le dve uri in pol. Mogoče je bilo tudi to vzrok, da sem danes tekla počasneje. Včerajšnji tek je bil uspešen, današnji pa bi se lahko bolje izšel, vendar se ni. Preveč je bilo vetra in mi je pobral preveč moči, ki mi jo je tako manjkala v zaključku, v odločilnem finišu," je dodala Horvatova.

"Od Janežiča smo pričakovali medaljo in to smo dosegli. Prvič v življenju je imel tri teke zapored v treh dnevih. Vsak je bil boljši in je nastop opravil brez napake. Dokazal je, kako je močan in je naredil vse, kar je mogoče, čeprav se lahko v finalu zgodi vse, kar je možno. Kar spomnimo se marčevske diskvalifikacije zaradi prestopa na dvoranskem EP v Beogradu. Kar se Horvatove tiče, pa bi podpisala pred prvenstvom, da se iz Poljske vrne z normo za SP in državnim rekordom. To je dosegla že včeraj, mogoče bi danes lahko kaj več naredila, če bi v prvih 100 m priključila in ostala v stiku s tekmicami. Toda tudi četrto mesto je dober izid," je povedal Rok Predanič, trener Janežiča in Horvatove.

Poleg Janežiča je dan prej na zmagovalni oder iz slovenskega tabora prišla že Veroniki Domjan (Ptuj), ki je v meta diska osvojila bronasto medaljo. Z 58,48 m je dosegla svoj najboljši izid sezone.

Značke: atletika, ep